O lhářích a „kradení“

Pachollini, 28. května 2005, 01:14

Na Rootu se dnes Petr Krčmář v článku Piráti z BSA zamýšlí nad podivnými počty BSA. Ta vyčísluje škody, které vzniknou výrobcům nelegálním používáním softwaru jako sumu, kterou by utržili, kdyby všichni nelegální uživatelé zaplatili licence. Což je samozřejmě nesmyslné tvrzení (všichni by nikdy ten software nekoupili), které slouží podobnému účelu, jako zavádějící označování nelegálních uživatelů softwaru za zloděje: totiž prosazování modelu „duševního vlastnictví“, který je vhodný hlavně pro monopolní výrobce softwaru, producenty umělohmotné hudby a podobné existence.

(Myslím, že takových článků je třeba, protože zpochybňují postoje, z nichž se BSA a podobné organizace snaží udělat samozřejmost. Překvapilo mě, kolik lidí v diskusi označilo článek za „slohové cvičení“, které nepřináší žádné nové informace a kterého tudíž Rootu netřeba. Jako kdyby nových informací nebylo dost a dost. Podstatné je, jak s nimi naložit.)

Chtěl jsem nicméně psát o něčem jiném, navázat na svůj předchozí sek o kradení hudby. Skončil jsem tím, že proto, aby lidé dodržovali nějaká pravidla samo o sobě nestačí, aby se pravidla stala zákonem. Lidé musí mít nějakou motivaci pravidla dodržovat. Strach z postihu může být takovou motivací, jenomže v případě kopírování softwaru zjevně nefunguje. Jinou motivací je náhled, že řídit se těmito pravidly je správné. Správné zní hodně kazatelsky, smysluplné je asi lepší slovo. Pokud něco dává smysl, znamená to, že zapadá do širších souvislostí, souhlasí s tím, jak rozumím světu, odpovídá mým náhledům, pravdám, které uznávám. Připadá mi to dobré. Kde kdo porušuje dopravní předpisy, překračuje povolenou rychlost. Proč? Obvykle proto, že se nezdá, že by v daný moment mělo velký smysl pravidla dodržovat. Proč jet po rovné dálnici 130, když se dá jet 160? Přiznávám, občas také sešlápnu plyn trochu víc. Ale v obcích se snažím padesátku dodržovat. Má to smysl, ve vesnici je mnohem pravděpodobnější, že mi najednou někdo skočí před auto a navíc není zrovna příjemný pocit, když poklidně jdu po chodníku a najednou kolem nějaký votuněnec prosviští osmdesátkou. To je bezohlednost.

Nechápu, proč se lidé podobní těm z BSA pořád snaží vyhrožovat tresty, které čekají nelegální uživatele softwaru. Všichni stejně víme, že nám to nejspíš projde – když jim to půjde dobře, odhalí tak asi setinu promile „pirátů“. Zastrašování lidi odrazuje, stejně jako účelové lhaní typu přehánění vzniklých ztrát. Odrazuje, tedy snižuje motivaci pro dodržování pravidel – mám pramalou chuť chovat se slušně ke lhářům. Podobně působí i jiná situace, kterou článek zmiňuje: studenti potřebují k práci programy, které nejsou v jejich finančních možnostech a které jsou tedy v podstatě nuceni používat nelegálně, což z nich podle ochránců autorských práv dělá zloděje (byť je takové používání mlčky tolerováno). Přpadá mi celkem zjevné, že negativně vedená kampaň nikam nevede.

Proč to zástupci producentů softwaru stále nechápou, proč raději nepřesvědčují lidi, že je dobré, správné a smysluplné si jejich program koupit? Myslím, že šance uspět by tu byla mnohem větší, viz např. fórum na ce4you o SmartMaps – lidem SmartMaps připadají jako dobrý software za slušnou cenu, vidí snahu řešit problémy a chyby, rádi autory podpoří, tak si program koupí. Funguje to. Možná je problém v tom, že spoustu firem vyjde podstatně levněji zaplatit právníky, podávat žaloby a strašit než vylepšit dosti pošramocenou image, zazáplatovat díry, snížit cenu na rozumnou úroveň a začít se chovat slušně nebo dokonce mile. Ale což, jen ať si třeba založí ještě čtyři BSA, open source software se pořád zlepšuje, sympatie získává už díky své ideji a dá se předpokládat, že autoři sotva někdy budou žalovat lidi za to, že jejich program používají.

A mně osobně se zdá, že to funguje. Porušit GNU GPL, připadal bych si jako padouch největší, slizák odporný. Při představě nelegální instalace operačního systému firmy, která vyzývá lidi k bonzování, mnou věru žádné podobné emoce nezmítají.

Co vy na to?

zobrazit všechny komentáře

Aktuální Seky

.