Přidaná hodnota

Pachollini, 16. února 2007, 14:16

Dneska mi na stole přistál dopis, který mě potěšil.

Zdá se mi, že dneska už je spousta odvětví na takové úrovni, že o úspěchu přestávají rozhodovat technické parametry. Ty už mají všichni celkem zvládnuté a daleko důležitější roli hraje nějaká přidaná hodnota. Alespoň v IT je to dle mého názoru poměrně zřetelné. Na stolech se běžně povalují krabice s procesory, které by před pár lety strčily do kapsy tehdy nejvýkonnější počítače světa, a pamětí, která by bez problémů pojmula celou Národní knihovnu. Pro běžného uživatele je to naprosto dostačující a pokud mu přes noc vyměníte procesor za dvakrát rychlejší, nejspíš to vůbec nepozná. Tou přidanou hodnotou u počítačů může být třeba uživatelská podpora nebo snadnost ovládání. Ty totiž, na rozdíl od rychlejšího procesoru, dokáží výrazně zpříjemnit a zefektivnit práci. Což je myslím důvod, proč si (alespoň v mém okolí) pořád více lidí kupuje Macy, s nimiž se pracuje opravdu příjemně. O výkonu to není, ten je většině lidem ukradený. A také důvod, proč má Linux ještě dlouhou cestu před sebou.

Myslím, že i webdesign se už dostal do fáze, kdy už dobré stránky dokáže udělat dost firem, a měřítkem kvality se stává „přidaná hodnota“. Ne validita HTML, ale třeba snadnost aktualizace pomocí CMS nebo zákaznický servis.

Ale o tom jsem vlastně vůbec psát nechtěl. Ten dopis, co mne potěšil, byl od Hnutí Duha, jehož sympatické projekty občas podpořím, a přišlo mi v něm potvrzení pro berňák, že jsem Hnutí Duha loni daroval peníze (nevelké). Neříkal jsem jim o něj a vlastně jsem ani nevěděl, že jsem jim dal tolik, že si to můžu odepsat z daní. Vida, i neziskovka může mít skvělý zakáznický servis.

Co vy na to?

zobrazit všechny komentáře

Aktuální Seky

.