„Tereza to s nima vykomunikovala.“

Pachollini, 26. února 2008, 08:55

„Tereza to s nima vykomunikovala,“ zaslechl jsem mezi dveřmi. V duchu jsem se hned rozhořčil. (Nic mi neudělá tak dobře, jako trocha spravedlivého rozhořčení. Je to lepší než onanie.) „Zatracenej manžerskej newspeak. Copak to ty lidi neslyšej. Musí to být i tady? Proč nemůže normálně říct, že to s nima dohodnula?“ říkal jsem si po vzoru pravidelných přispěvatelů stránky čtenářských ohlasů Respektu.

Pak jsem si představil, jak to „vykomunikovala“ asi vypadalo. Několik e-mailů, psaných v přestávkách mezi hovory s kolegy a psaním několika dalších e-mailů. Vysvětlování nedorozumění vzniklých tím, že odesilatel vzhledem k množství mailů, které mu denně prosviští schránkou, nikdy nečte, co posílá, takže si nevšimne, že to nedává smysl. Reakce vepsané do citací citací, které příjemce přehlédne, takže se mail pošle znova s dotazem na předchozí dotaz i se všemi citacemi citací odraženými o další úroveň.

Tomu se přece nedá říkat dohoda. Dohoda, to zní důstojně, ba vznešeně, dohodu obě strany uzavírají až jaksi slavnostně. S každodenním e-mailových ping-pongem má dohoda společného asi tolik, co Švýcarsko s tímhle. Opouštím definitivně tábor jazykových puristů a smekám před lidovou jazykovou tvořivostí. Odporný výraz „vykomunikovat“ totiž naprosto přesně vystihuje podstatu činnosti, kterou pojmenovává.

Aktuální Seky

.