Rambo 4 v Cinema City na Flóře

Pachollini, 27. února 2008, 02:33

Mít dítě je sice mnohem lepší, než jsem si kdy dokázal představit, ale člověk se tak často nedostane do kina. Když tedy žena i s Anežkou odjely na hory, vyrazil jsem do kina rovnou z kanceláře – v mém oblíbeném Aeru (konečně se snad dočká použitelného webu) byl večer překvapení, což mi docela sedlo. Jel jsem na čas, jak je mým zvykem, ale když jsem pět minut po deváté dorazil do Biskupcovy, došlo mi, že jsem se nějak spletl, protože Aero přece hraje odjakživa od půl deváté. A bez reklam, takže přijít pozdě nemá absolutně smysl. Trochu rozmrzele jsem to otočil a podíval se, jestli nedávají něco v Cinema City Flora, ale čekat do desíti, kdy začínal Rambo 4 se mi moc nechtělo. Jel jsem si tedy raději dát večeři s plánem na brzký návrat domů a večer s knihou, konečně. Obyčejný svět má sice pitomý název, ale jídla výborná a obsluha byla pohledná a navíc usměvavá, což v českých restauracích zvlášť oceňuji, takže jsem nelitoval.

Čta si Respekt a čekaje na jídlo, narazil jsem na v rámci možností pochvalnou recenzi Ramba. Nebylo ještě ani tři čtvrtě na deset, tak jsem se rozhodl, že do kina po večeři přece jen vyrazím, čtvrt hodiny buou stejně reklamy, však to znáte. Podcenil jsem však jeden detail: ve 22.20 už měla v Cinema City na Flóře pokladna zavřeno, což pár sekund přede mnou zjistil nějaký chlapík, co chtěl taky vidět šedesátiletého Sylvestra, jak masakruje zlé Barmany. Odolal jsem pokušení pokusit se proklouznout hošíkovi, co tam hlídal u vstupu a přeptal se ho, co mám udělat, abych se dostal do kina. Dveřník odvětil, že pokladna je zavřená a tudíž mám smůlu a do kina se už nedostanu. Zkoušel jsem ho přemluvit, ale nedal se, nakonec se ale nakonec prohlásil, že se zajde zeptat vedoucího, což je, jak známo, oblíbený trik zbabělců a netalentovaných, když nevědí, co dělat. (No, jako polehčující okolnost musím uvést, že vedoucí měl na situaci poměrně slušný výhled.) Má žádost o vstup byla samozřejemě ústy dveřníka vedoucím zamítnuta. Nedal jsem se ale odbýt, jsa poučen severskou kinematografií (he who negotiates with straw men ... negotiates with nobody) a požádal o svolení promluvit s vedoucím. Türhüter mne k němu laskavě vpustil.

Vedoucí, mladý muž vyšší postavy, havraních vlasů a zevnějšku pečlivě upraveného ve shodě s aktuálními trendy, mou žádost o vstup do kina zamítl. Kasa už je spočítaná, účty uzavřené. Vybalil jsem tedy metodu šrapnel. „Ale máte tu dva potenciální zákazníky. Nevím, jak tady, ale u nás vě firmě se vždycky snažíme zákazníkům vyhovět.“ Zlatý kapitalismus, vějička zabrala, lístek jsem dostal. Slušně a s nepředstíranou vděčností jsem poděkoval, věru rozdíl oproti nefalšovaně socialistickému přístupu paní Borovičkové z Palace Cinemas na Smíchově.

Je jistě zjevné, že po tomto vstupenkovém dramatu jsem byl dobře připraven skousnout jakýkoliv masakr. Sylvestr nezklamal, Rambo sice není komplikovaný (pro přesnost: nejen Sylvestr samotný, ale ani nikdo jiný ve filmu, stejně jako dějová linka), ale zato řemeslně dobře natočený a nepostrádá napětí. Dobře udělaná oddechovka. Oproti standardní produkci (ehm, vlastně spíš oproti tomu, na co jsem zvyklý, protože standardní akční produkci moc nesleduju) tu létají údy a vnitřnosti dost explicitně, což mně ale nijak nevadilo. S povděkem jsem kvitoval, že se zlo nerekrutovalo z ideologické roviny (zlí jsou Rusové nebo machometáni), ale bylo zobrazeno prostě jako brutální zneužití moci. Na konci se také k mé radosti neodehrál žádný dramatický souboj a Johny, který věru nevypadá na 60, padoucha sejme skoro samurajsky. (Samurajsky po způsobu Akira Kurosawy nebo Takeshiho Kitany, ne americkosamurajsky à la Tarantino).

Spokojeně jsem se vydal půlnočním vlahým deštěm na pivo do Kopretiny.

Co vy na to?

zobrazit všechny komentáře

Aktuální Seky

.