Jak jsem měnil prohlížeč

Pachollini, 29. listopadu 2006, 18:52

Před pár dny mne začal trochu štvát můj prohlížeč. Používám Camino, macovský browser založený na jádru Gecko, které je též základem populárního Firefoxu. Camino občas trochu divně vykresluje některé stránky, třeba na Wikipedii slepí písmena dohromady a nedá se to číst, a také neumí zobrazit RSS. Začal jsem tedy uvažovat o přechodu. (Jinak je Camino ovšem velmi dobrý prohlížeč a na rozdíl od Firefoxu navíc dobře integrovaný do mého operačního systému, takže nebýt těchhle drobností, byl bych naprosto spokojen.)

Řekl jsem si, že tedy zkusím Safari, výchozí prohlížeč dodávaný s Mac OS X. Podle všech také velmi dobrý, byť o něco méně kompatibilní s „normálními“ stránkami. (To jsou ty, které autoři „optimalizovali“ pouze pro Internet Explorer.) Ale zase má svižnější JavaScript a umí zobrazit RSS.

Vyhodil jsem tedy Camino z Docku, aby mě nemátlo (použít browser znamená kliknout na světle modrou kouli), nastavil v klíčence, aby se Safari dostalo k heslům, které používám, a začal brouzdat. Na Safari se mi hned zalíbila postranní lišta, která slouží jako alternativa k tabům a zobrazuje změnšené náhledy otevřených stránek. Také s kompatibilitou nebyl problém, eBanka i Spořka fungovaly bezchybně. Jenomže pokud byl u formuláře target="_blank", otevřelo se vždycky nové okno a ne nový tab. Chvíli jsem koukal do nastavení, ale nepřišel na to, jak to změnit. Navíc se mezi těmi okny nedalo přepínat pomocí alt+tab, jak jsem zvyklý u ostatních macovských aplikací. Dost mě to štvalo, na tyhle klávesové zkratky jsem prostě zvyklý a když nefungují, tak mě to, no frustruje. Ne že bych se rozžhavil do ruda, ale prostě to ruší. Tak jsem se asi po dvou hodinách zkoušení zase vrátil ke Caminu. Je to nakonec dost slušný prohlížeč a problémy se slepenými písmenky určitě nějaká z příštích verzí vyřeší.

Proč o tom vlastně píšu? Moc zajímavé to pravda není, ale rád bych tím naznačil, že dle mého názoru není výměna browserů záležitost 3 kliků. Použitelnost a důvěrná obeznámenost k sobě zkrátka mají blízko a naprosto chápu, že se někdo odmítá učit nové klávesové zkratky a hledat zoufale věci v menu úplně jinde jenom kvůli tomu, že prohlížeč, který už mnoho let spokojeně používá, má „beznadějně zastaralý rendrovací jádro“. Prosím vás, koho to zajímá? Možná půl promile lidí, kteří shodou okolností tvoří webové stránky, ale nás uživatele rozhodně ne.

P.S. A nezapomínejte, že krom toho, že je homosexualita vrozená, je moje svatý právo dělat co chci a s kým chci, pokud se nám to líbí.

Co vy na to?

zobrazit všechny komentáře

Aktuální Seky

.