Chvála přístupnosti

Pachollini, 7. června 2005, 00:29

Četl jsem mnoho pojednání o tom, jak dělat stránky přístupné a hlavně proč je dělat přístupné. Všechno mi to přišlo velmi rozumné a nakonec jsem došel k tomu, že kdybych dneska dělal klasický „firmení“ web a neudělal ho přístupný připadal bych si jako padouch, protože postižení mají problémů tak jako tak spousty a házet jim klasicky pod nohy jenom proto, že je člověk líný se naučit a dodržovat pár celkem jednoduchých pravidel je prostě neslušné. Přinejmenším. Zastánci přístupnosti se ovšem také často odvolávají na to, že díky nepřístupnému webu může člověk přijít o zákazníka, kterému se v jeho exotickém browseru s vypnutým JavaScriptem stránka nezobrazí. Tenhle argument mi vždycky připadal z těch slabších, přece jenom, ta pravděpodobnost je tak malá...

Jak tak dělám weby, naučil jsem se nejdřív trošku HTML, pak JavaScript, když to bylo třeba i PHP, CSS, XML a XSLT, něco jsem si přečetl o přístupnosti, validitě a SEO a už se v tom ve své roztomilé ješitnosti málem považuji za odborníka, každopádně to dělám. Inu, začít se někdy musí a když už o tom člověk tak dlouho čte... Poslední pokus je propagace webu pomocí AdWords. Jako obykle to vzniklo tak, že to po mně někdo chtěl, tak jsem se to naučil. Tedy nastudoval, co jsem našel, vytvořil kampaň, nasázel tam spousty reklam, ke každé několik inzerátů a začal napnutě sledovat, jak se začínají zobrazovat. Pekelně pomalu, takhle získám zákazníka tak za měsíc! Pak rychleji a rychleji, CTR dobrý – a penízky utěšeně ubývají. S každým dalším utraceným dolarem roste napětí – objedná si někdo? Jestli ne, tak to bude průser, jak se pak budu moci podívat Jirkovi do očí? Natož pak mu dát fakturu. Hu. Tři dny sledování počítadla. Potřebuju konverzi alespoň 1%. Nejlíp 1.5%. Ha, 70 prokliků a pořád nic. Jasně, ze statistického hlediska je 70 prokliků nic, třeba to klapne až při 200, jenomže co když bude 200, 300, 500 a pořád nic? Co když to vůbec nebude fungovat? Peníze prostě vyletí komínem? Děsná představa.

Dneska večer kouknu na počítadlo a – konverze! Objednávka! Super. Na dolar přesně na částce, kterou jsme pro začátek dohodli jako maximální cenu za zákazníka. Hurá, euforie! Funguje to! Nechci to teď zakřiknout, ještě se uvidí, ale první zákazník je každopádně důvod k oslavě. Doufám, že si to nerozmyslí a z celého srdce mu přeju krásné prázdniny. Udělal mi velkou radost.

Jo, a k té přístupnosti, no, vlastně to není tolik o přístupnosti, ale tipněte si, co měl ten člověk za browser. Explorer to tedy nebyl. Aktualizace: No, vidím, že s tipovací soutěží bych opět neuspěl, tak tedy: byl to Konqueror 3.1. (Už jsem ho asi dvakrát viděl na vlastní oči a podle screenshotů je v něm design asi malinko rozhozený.)

Co vy na to?

zobrazit všechny komentáře

Aktuální Seky

.