Wikipedia a rel="nofollow"

Pachollini, 23. ledna 2005, 16:54

Dneska jsem se na webu Vyhledávače.info dočetl, že internetová encyklopedie Wikipedia přidala všem externím odkazům atribut rel="nofollow" . Napadají mne dvě možné interpretace tohoto počinu. Za prvé, editoři Wikipedie se zbláznili. Encyklopedie je důležitým zdrojem informací a obsahuje mnoho odkazů na relevantní zdroje, kterým tím po zásluze zvedá pagerank, čímž v důsledku zlepšuje relevanci vyhledávání. Připadá mi naprosto nesmyslné kvůli tomu, že spammeři tohoto zatím nepřekonaného principu určení významu stránky zneužívají, popřít princip samotný. Dalo by se namítnout, že Wikipedii trápí spammeři a nikoliv relevance vyhledávání, s tou ať si láme hlavu Google. Jenomže takhle to nefunguje: odkaz na něčí stránku je zároveň elementární formou poděkování za dobrý obsah, výrazem úcty k autorovi, pozdravem, tím nejmenším, co pro něj jakožto tvůrce obsahu na webu mohu udělat. Součást netikety, řekl bych. Kde by byla samotná Wikipedia, nebýt na to, že na ni milióny stránek odkazují?

Filosofická vsuvka: navíc je to proti kategorickému imperativu, který (velmi volně parafrázováno) říká, že smysl rozumného (tedy lidského, etického) jednání musí být zobecnitelný. Pokud by se mělo stát obecným zákonem, že každý web u odkazů na cizí stránky použije atribut rel="nofollow", ztratí se smysl tohoto aktu (totiž nepředávat pagerank), protože samotný pagerank přestane fungovat. Jasná obdoba Kantova příkladu s krádeží.

Proto mne napadla druhá možnost: tvůrci Wikipedie tímto krokem vyjadřují svůj názor na samotné zavedení atributu rel="nofollow" a zřetelně Googlu naznačují, že je nesmyslný. Kdyby ho podobným způsobem zavedl třeba ještě ODP a pár dalších významných serverů, s výsledky vyhledávání by to pořádně zamávalo a takto počítaný pagerank by přestal mít smysl, viz výše. Protože již tento atribut jako možnost svým způsobem popírá podstatu pageranku, který funguje spolehlivě padni komu padni v tom smyslu, že vyjadřuje důležitost stránky. Důležitost, která závisí na tom, kolik lidí na ni odkazuje, nikoliv kvalitu, která s důležitostí nemusí přímo souviset. (Standa Gross je nepochybně důležitý politik a Seznam je důležitý vyhledávač.) To neznamená, že tento systém není zneužitelný, ale se spammery je třeba bojovat tak, že jim zabráníme umisťovat na stránky jejich splašky, ne tak, že tyto splašky přestříkáme neutralizujícím deodorantem.

Více k tématu a relevantí odkazy najdete u Yuhůa.

Co vy na to?

zobrazit všechny komentáře

Aktuální Seky

.